Inspirerende en pittige studie


Auteur Ir. Ad J. Pontier MBR
Functie Strategisch adviseur
Organisatie Movares Nederland

Ik ben meer dan 20 jaar, in binnen- en buitenland, actief in de spoorwereld. 10 Jaar in verkoop en advies bij systeemleverancier Siemens, en daarna bij het ingenieursbureau Movares, onder andere als strategisch adviseur. De spoorwereld is zo divers, veelomvattend en in beweging, dat je, wil je daarin zinvol bezig zijn, je wel moet beperken tot een deelterrein daarvan. Bij mij was dat primair het beveiligen van treinverkeer op het spoorwegnet, een deelterrein dat in die 20 jaren ingrijpend is veranderd. Het bijhouden van alle innovaties op dit terrein vergt echter zoveel aandacht, dat je het zicht dreigt te verliezen op veranderingen in de spoorwereld die buiten het eigen aandachtsveld liggen. Het systeem spoor is als vervoersmodaliteit alleen dan succesvol, als alle disciplines ervan naadloos met elkaar samenwerken. Technisch, maar even goed bedrijfskundig, economisch, bestuurlijk en juridisch.

 

Ik vond het daarom noodzakelijk om mijzelf ook op de hoogte te stellen van de dynamiek van de overige terreinen binnen de spoorwereld. Voor mij voldoende aanleiding om Movares te vragen of ik bij Delft TopTech mocht deelnemen aan de postdoctorale masteropleiding Business in Rail systems. Deze studie biedt namelijk niet alleen verbreding en verdieping in de techniek, maar evenzeer in die andere disciplines. Kennis moet worden overgedragen. Dat kan de ene docent beter dan de andere. Ik heb ervaren dat Delft TopTech erin is geslaagd een team van prima docenten te formeren: hoogleraren van de TU Delft en van andere universiteiten en docenten met gedegen kennis van de dagelijkse praktijk uit het spoorbedrijfsleven.

 

Voor mij was deze studie niet alleen inspirerend, maar ook pittig; omdat je de studie in deeltijd naast je dagelijkse werkzaamheden moet uitvoeren. Bij tentamens ervoer je soms pijnlijk dat je met je eigen ervaring echt niet alles al wist! Die aspecten hebben bij Delft TopTech gelukkig alle aandacht, de persoonlijke adviezen van de onderwijskundige mentoren zijn voor mij van hele grote waarde geweest. Ook je medestudenten helpen je met de studie vooruit; met veel van hen heb ik nog steeds goed contact.

 

Ik raad iedereen die met het systeem spoor te maken heeft en over de vereiste vooropleiding beschikt aan om bij Delft TopTech de studie Master of Business in Rail systems te volgen. Niet alleen voor je verdere carrière binnen de onderneming waarvoor je werkt, maar ook voor jezelf en je professionele omgeving; deze studie stelt je in staat met autoriteit anderen van dienst te zijn.