
Opleiding: Impasses in besluitvorming infrastructuur, kennismediation biedt perspectief
Leerdoel
De Commissie Elverding inventariseerde in 2008 een lange lijst vastlopers in de besluitvorming over ruimtelijke projecten, met de verlenging van de A4 tussen Delft en Schiedam als dieptepunt van besluiteloosheid. Bij bestuurlijke impasses denken we ook aan windmolenparken, megastallen, afvalbergen, ruimtelijke herstructureringen en de ondergrondse opslag van CO2. De oorzaak van vastlopers heeft vaak te maken met de verschillende belangen en meningen van de diverse partijen die met elkaar om tafel zitten. Maar al te vaak is er onenigheid over de benodigde of gebruikte kennis, waardoor moeilijk of niet kan worden besloten en om meer onderzoek wordt gevraagd. Projecten – vaak grote en kostbare – komen hierdoor nodeloos lang stil te liggen. Deze vicieuze cirkel kan worden doorbroken door het inzetten van kennismediation.
Kennismediation
Kennismediation gaat over het inzetten van kennis en experts in controversiële (ruimtelijke) besluitvormingstrajecten. Met kennismediation kan besluitvorming over complexe vraagstukken uit de impasse worden gehaald en het vertrouwen van de betrokkenen herwonnen. De benodigde kennis en expertise worden georganiseerd ten dienste van het besluit dat moet worden genomen. Experts krijgen daarmee een bijzondere rol: zij ondersteunen de gezamenlijke besluitvorming en hebben zelf geen belang in het eindresultaat. Voor de experts zelf is dit een andere rol dan hij gewend is; en ook in het mediationproces is dit een nieuwe (neutrale) rol naast die van mediator. Betrokken partijen bepalen gezamenlijk welke kennis nodig is in de besluitvorming en hoe die kennis wordt verzameld, ontwikkeld en gevalideerd. Dit voorkomt een rapportenstrijd, scheelt tijd en geld en werkt conflictoplossend. Marc Rijnveld en Hanneke Puts, beiden onderzoekers bij TNO, zijn uw trainers en staan stil bij de oorzaak van besluiteloosheid over infrastructuur en geven een handreiking voor een effectieve aanpak.
Informatie
HU Mediation en TNO nodigen u graag uit de trainingsdag bij te wonen. Deze trainingsdag is bedoeld voor ambtenaren en bestuurders van overheidsinstanties die te maken hebben met ruimtelijke ordeningsvraagstukken, evenals voor procesbegeleiders of mediators die werkzaam zijn in het publieke domein en te maken hebben met complexe ruimtelijke vraagstukken.
