
Opleiding: Verandermanagement: succesvol sturen van veranderingen
Leerdoel
Als ervaren manager weet u dat u het managen van veranderingen niet los kunt zien van het managen van mensen. Veranderen zit niet alleen in procedures, methoden en werkprocessen, maar zit vooral in het in beweging krijgen én houden van mensen. In de opleiding Verandermanagement leert u zelf succesvol verandertrajecten in uw organisatie te regisseren. U ontwikkelt communicatievaardigheden waardoor u de verbinding met en de betrokkenheid van uw medewerkers tijdens het verandertraject kunt behouden. Een veranderopdracht uit uw eigen praktijk vormt hierbij het uitgangspunt.
Na het volgen van de opleiding:
- kunt u zelfstandig blijvende veranderingen regisseren en bent u in staat om uw medewerkers bij de praktische invulling te betrekken;
- heeft u uw kennis en vaardigheden verbreed op het terrein van probleemdiagnose en strategievorming rondom verandervraagstukken;
- kunt u methodieken en instrumenten toepassen ter ondersteuning van een effectief en succesvol verandermanagement;
- heeft u meer zicht op uw eigen rol als veranderaar.
Doelgroep
Leidinggevenden en staffunctionarissen met ervaring.
Programma
Verandermanagement is een systematisch opgezette opleiding van twaalf bijeenkomsten, gerangschikt in vier modules. In de opleiding wordt intensief gewerkt met kleine groepen. Het totaal aantal deelnemers aan de opleiding bedraagt circa twaalf deelnemers. De opleiding bekijkt het veranderproces vanuit theoretische, praktische en persoonlijke invalshoeken. Een verandertraject binnen uw eigen organisatie dient als leervoertuig. Hierin wordt u ondersteund door de docenten en intervisiebegeleiders.
Programma
In de opleiding krijgt u de benodigde kennis en praktische vaardigheden in vier modules aangeboden:
• Analyse van de verandervraagstukken
• De veranderaanpak kiezen
• De verandering managen
• Veranderen en uzelf (de ‘Veranderdag’)
De opleiding wordt verzorgd door meerdere ervaren en gespecialiseerde verandermanagers. Aan elke module zijn intervisiebijeenkomsten gekoppeld. Hierin bespreekt u in een kleine groep met uw medecursisten het door u ingebrachte verandertraject.
In de eerste module leert u hoe u een gedegen analyse van uw organisatie maakt. U bekijkt uw organisatie vanuit verschillende hoeken. Zo krijgt u inzicht in de zaken die veranderd moeten worden, de symptomen en de knelpunten maar ook in de samenhang en de dynamiek.
In de tweede module gaat u concreet aan het werk met uw eigen organisatieopdracht, u ontdekt de aanjagers van de problemen en de zaken die de verandering tegenhouden. U krijgt inzicht in de bestaande, niet gewenste, situatie. Deze brengt u in kaart. Vervolgens gaat u op zoek naar mogelijke interventies en de best mogelijke aanpak.
In de derde module leert u uw interventies nauwkeurig in te zetten en de verandering een structurele vorm te geven. In het beeld van de rivier: u plaatst hier de steen in de rivier.
Module vier gaat over u als veranderaar; u bent namelijk bepalend voor het succes van de verandering. Module 4 bevat daarom ook een veranderdag. Tijdens deze dag krijgt u zicht op uw eigen patronen en overtuigingen en op uw mogelijkheden om veranderprocessen te regisseren. Kernwoorden zijn hier bewustwording, draagvlak en veranderbereidheid.
Tijdens de opleiding werkt u aan uw eigen verandertraject. U legt dit vast in een afsluitende in-company-studie. Hierover overlegt u regelmatig met uw medecursisten. U wordt begeleid door de docenten en een intervisiebegeleider.

